• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
Picături de primăvară, târg de mărțisor
Noutăți - Școala Gimnazială ”Miron Costin” Bacău
Picături de primăvară, la Școala ”Miron Costin”

Piticii de la Școala Gimnazială ”Miron Costin” învață de timpuriu ce înseamnă să fii întreprinzător. A devenit o adevărată tradiție ca în ultima zi a lunii februarie să se organizeze un târg de mărțișoare confecționate manual, banii strânși din vânzarea produselor fiind destinați copiilor cu posibilități materiale reduse. Ieri, în sala de sport a unității de învățământ a fost o adevărată explozie de culoare, energie, entuziasm și mândrie. Fiecare clasă primară a avut câte un stand, unde a expus tot felul de minunății realizate de copii, ajutați de doamnele învățătoare și de părinți. Micuții s-au străduit să-și facă o reclamă cât mai mare și să-și vândă marfa. Unii au venit cu mărțișoare dulci, în speranța că vor găsi destui pofticioși dispuși să-și cheltuie banii pe prăjituri.

”Meritul în materializarea acestui proiect aparține doamnelor învățătoare din școală, care au știut să-i motiveze pe copii și să realizeze nu numai mărțișoare, ci și o frumoasă expoziție de desene. Ingenioasă s-a dovedit și ideea bibliotecarului școlii, Adrian Enășel, care, în dorința de a îmbogăți fondul de carte, a pregătit câte un mărțișor pentru toți cei dispuși să doneze un volum bibliotecii Și nu puțini au fost copiii ce au răspuns acestei acțiuni, în final contabilizându-se câteva zeci de cărți, care au întregit zestrea școlii”, a declarat directorul adjunct, prof. dr. Liliana Adochiței. Întreaga activitate de ieri de la Școala Gimnazială ”Miron Costin” Bacău s-a derulat sub genericul ”Picături de primăvară”.(Ziarul Desteptarea, Roxana Neagu)