• Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
Proiectul ”Arhitecții educației” PDF Imprimare Email
Şcoala Gimnazială Miron Costin Bacău este parteneră a proiectului Arhitecţii educaţiei, proiect iniţiat de Fundaţia Noi Orizonturi, cu sprijinul Auchan România, în cadrul campaniei Mobilizatron. Şcoala băcăuană este una din cele nouă şcoli beneficiare selectate din ţară care a primit dotările necesare unui laborator de învăţare non-formală: 30 de bănci şi scaune, mochetă şi pernă pentru spaţiu de citit, un corp de bibliotecă şi 24 de titluri de cărţi care iubesc copiii, având conţinut accesibil şi design atractiv. ,, Intenţia acestui proiect este de a contribui la construirea unui spaţiu de învăţare în care copilul merge cu drag şi învaţă lucruri care au sens pentru el., motivează organizatorii. După organizarea şi reorganizarea spaţiului pentru lectură, s-a experimentat cititul împreună, în cadrul unui atelier de lucru Citim împreună la care au participat părinţi, cadre didactice, managerul, prof. Stan Otilia, şi bibliotecarul şcolii, dar şi reprezentanţii Fundaţiei ,,Noi Orizonturi”.Scopul proiectului este creşterea interesului copiilor pentru lectură şi organizarea de către învăţători, profesori şi părinţi a unui program de citit împreună cu copiii. În viitorul apropiat, cadrele didactice ale Şcolii Gimnaziale Miron Costin Bacău vor participa în cadrul aceluiaşi proiect la cursul de formare Strategii ale învăţării experenţial, curs acreditat MECŞ, iar în toamnă vor lua parte, împreună cu părinţi ai elevilor, la cea de a doua ediţie a Conferinţei Arhitecţi în educaţie.